Menu
Blog

Yerba Mate Aguantadora

Za szanowaną, argentyńską marką yerba mate Aguantadora kryje się pewna tajemnica. Ale zanim zdradzimy szczegóły, kilka zdań wprowadzenia...

Powody, dla których yerba mate jest tak popularna w dzisiejszym dynamicznym świecie, są oczywiste:

  • naturalnie energetyzuje
  • stabilizuje rytm oddychania
  • poprawia wytrzymałość
  • często poprawia nastrój
  • tłumi apetyt
  • aktywuje centralny układ nerwowy
  • zapewnia lepsze skupienie
  • ma działanie odprężające
  • ma właściwości moczopędne.
  • poprawia jakość życia,

a nawet może być przyczynkiem do tzw. długowieczności i dla wielu stała się ważnym elementem życia. Ludzie coraz częściej doceniają produkty, które zachowują swoje naturalne właściwości, niezbędne dla organizmu i zdrowia oraz ogólnego dobrostanu. Yerba mate odgrywa aktywną rolę w zaspokajaniu tej potrzeby.

Indianie Guarani jako pierwsi odkryli yerba mate i uznali ją za świętą roślinę. Używali jej od stuleci ze względu na niezwykłe właściwości. Według legend Indianie używali yerby do wszelakiego oczyszczania, leczenia jako środek zapobiegawczy i nazywali yerba mate „rośliną wszystkich roślin”.

Dziś to już trzeci najpopularniejszy napój na świecie, z którego korzystają miliony mieszkańców Ameryki Południowej. Zyskuje także popularność wśród wielu innych narodów na świecie, w tym Polaków.

Yerba mate zawiera ważne witaminy i minerały oraz przeciwutleniacze ważne dla ludzkiego zdrowia, dzięki czemu jest unikalnym źródłem naturalnej energii bez skutków ubocznych.

Z krainy „zielonego złota”.

Misiones jest jednym z najbardziej fascynujących terytoriów w Argentynie. To region o żyznej ziemi i ciekawej historii, na terenie którego znajduje się bardzo tajemnicza dżungla i największy strażnik atrakcji turystycznych na świecie, czyli Wodospad Iguazu. Bardzo blisko tego skarbu natury, bo w odległości zaledwie 100 km, leży Monte Carlo, jedno z najważniejszych centrów upraw yerba mate. Jest to jedno z nielicznych miejsc, które śmiało może kultywować najpopularniejszy argentyński napój.

W roku 1931 narodziła się Cooperativa Agricola Mixta de Monte Carlo, którą możecie znać dzięki takim produktom jak Aguantadora, Pampa i Sinceridad. Aż 72 producentów zainspirowanych ideałami kooperatyzmu wzięło z tamtejszego czerwonoziemu coś, co dziś jest powszechnie znane w Ameryce Południowej jako „el oro verde” lub „zielone złoto”,
a najbardziej powszechne określenie to… yerba mate.

Marzenia wkrótce przekształciły się w rzeczywistość. Już w 1967 roku zakład wyprodukował 7 250 000 kilogramów yerba mate. 3 lata później wprowadzono młyn przemysłowy, wtedy także pojawiły się marki Aguantadora i Sinceridad. Krok po kroku, dzięki atrybutom „zielonego złota” i jakości procesu produkcyjnego, marki te zyskały popularność na rynku i stały się liderami w wielu argentyńskich prowincjach.

Jakość produkcji: główne priorytety Aguantadory

Jakość yerba mate zaczyna się od rośliny. Spółdzielnia produkuje najlepsze rośliny do uprawy. Zbiór jest najważniejszym procesem mającym znaczenie dla uzyskania najlepszej jakości. W czasie żniw aż 500 robotników rozpoczyna cięcie roślin, uważnie wybierając gałęzie z liśćmi. Transport ściętych liści musi przebiegać szybko, aby uniknąć fermentacji i usychania liścia.

Proces produkcyjny składa się z trzech etapów: przypalania nad żywym ogniem, suszenia i cięcia.

Pierwszy etap to szybka ekspozycja na otwarty ogień, gdzie roślina traci ok. 20 % wody. Para wodna, która wytwarza się w tym procesie, powoduje pękanie powierzchni liścia, dzięki czemu dalsze suszenie jest łatwiejsze. Następnie liście przechodzą przez gorące powietrze na taśmach, w wolnym tempie. Ten proces trwa 8 godzin. Ostatni etap to mielenie, w którym liście są grubo cięte, a następnie zabierane do maszyny, która izoluje grube łodygi jak i inne patyki. Pociętą yerba mate umieszcza się w dużych workach po 25 kg i przechowuje w celu sezonowania.

Naturalne sezonowanie jest niezbędną procedurą pozwalającą uzyskać doskonałą jakość. Spółdzielnia podjęła wszystkie niezbędne kroki w tym celu. Worki yerba mate są umieszczane w magazynach z zabezpieczonymi dachami, izolowanymi podłogami i odpowiednia wentylacją. Yerba mate jest sezonowana co najmniej 12 miesięcy. Niezbędny poziom dojrzałości suszu to sekret, który charakteryzuję yerba mate Aguantadora.

Ostatnim krokiem jest ponowne cięcie, a następnie pakowanie.

To wszystko ze szczegółów.

Zainstalowany młyn w spółdzielni Monte Carlo należy do jednego z najbardziej zaawansowanych w swoim typie. Ostatni proces rozdziela składniki na 4 części: duże kawałki liści, małe kawałki liści, łodygi i pył. Młyn pozwala także na przeprowadzenie dodatkowych procesów, takich jak mielenie i mieszanie. Poprzez dobranie idealnych proporcji tworzone są różne rodzaje yerba mate.

Wyspecjalizowani technicy poszukują takiej mieszanki, aby zapewnić klientowi najlepszy smak i doskonałą jakość oraz opakowanie.

Na co czekasz? Wypróbuj Aguantadorę już teraz: Yerba Mate Aguantadora Tradicional 500g