Ciekawostki

Co to są Alfajores?

co to jest alfajores?

Alfajores to znakomity przysmak, który spopularyzowali Argentyńczycy. Pomimo rozprzestrzenienia się w Ameryce Południowej i posiadania różnych wariantów w produkcji w zależności od kraju łacińskiego, to Argentyna uznała go za swój własny i nadał mu wyjątkowy i wyjątkowy głos dzięki nadzieniu dulce de leche, polewie czekoladowej i rodzaje ciasta.

Z tej okazji chcieliśmy poświęcić kilka linijek historii, rodzajom i przygotowaniu tego deseru, ponieważ nadal jest to przekąska ekonomiczna do spożycia i pyszna dla każdego wykwintnego podniebienia. Jeśli szukasz czegoś osobliwego i słodkiego, zachęcamy do przeczytania tego krótkiego artykułu, abyś nie wahał się dłużej, aby dowiedzieć się, jaki jest Twój ulubiony deser.

Co to jest alfajor?

Niezwykły słodki deser składający się z dwóch miękkich herbatników połączonych słodkim nadzieniem. Jest powszechnie akceptowany w Argentynie do tego stopnia, że uważany jest za rdzenny przysmak kultury gaucho. W rzeczywistości, wersja dulce de leche, która jest bardzo popularna w Ameryce Łacińskiej, jest uważana za wynalazek argentyński.

W tym kraju ta odmiana alfajoru jest najbardziej popularną i spożywaną formą, ale są też inne rodzaje nadzień.

gdzie kupic alfajor w polsce

Skąd są alfajores?

Pochodzenie alfajores wywodzi się z arabskiej kultury Al Ándalus, gdzie podobny deser został zrobiony na bazie małych ciasteczek lub wafli. Rozprzestrzenił się w Ameryce w okresie kolonialnym dzięki popularności, jaką cieszył się w Hiszpanii, co ułatwiło mu dotarcie na statki płynące na nasz kontynent. Istnieje wzmianka, że ​​Wenezuela i Peru byłyby jednymi z krajów, do których przybyły z wojskami hiszpańskimi.

Jej związek z Hiszpanią jest tak bezpośredni, że ma swój poprzednik w andaluzyjskich alfajores, wytwarzanych ręcznie jako delikatne ciasto z miodu, migdałów, mielonego chleba, cynamonu, goździków i matalahúva, którego kawałki posypuje się cukrem pudrem. Nazwa alfajor wywodzi się od „al-hasú”, co po arabsku oznacza „wypchany” i chociaż rozprzestrzenił się w całej Ameryce Południowej, to w Argentynie zyskał wielką sławę i popularność.

Alfajor w teraźniejszości

Statystyki pokazują, że w Argentynie w ciągu jednego dnia spożywa się ponad 6 milionów alfajores. Znani szefowie kuchni i badacze lokalnej gastronomii twierdzą, że wersja alfajor z dulce de leche, a także kanapkowa forma tego deseru, to argentyński wynalazek. Jego popularność w tym kraju sprawiła, że ​​różni się on składnikami i ma masową komercjalizację, która nadała mu międzynarodowy charakter.

W zależności od regionu Argentyny możemy znaleźć wariant alfajor. Wśród tych, które możemy wymienić te pochodzące z Kordoby, nadziewane słodkimi owocami, a zwłaszcza pigwą; Santafecino, zrobione z 3 ciastek z ciasta francuskiego i wypełnione dużą ilością dulce de leche i lukrem; wreszcie Tucumano, zrobione z chrupiących ciasteczek jako tapas i nadziewane słodkim miodem trzcinowym. Popularne są również alfajores ze skrobi kukurydzianej.

Najpopularniejsza marka Alfajores

Wysoki poziom konsumpcji w kraju dał początek uprzemysłowieniu poprzez marki. Marka Havanna odgrywa ważną rolę, ponieważ była jedną z tych, które rozpoczęły masową produkcję alfajora. Obecnie jest to marka preferowana przez turystów i Argentyńczyków, dzięki delikatnemu herbatnikowi o pewnym migdałowym smaku, gładkiemu nadzieniu z dulce de leche i efektownej polewie z białej i ciemnej czekolady.

Havanna alfajores un mate

Jak przygotować alfajores

Istnieją różne przepisy, które wyjaśniają, jak przygotować alfajor. Najpopularniejszym, ze względu na jego rzemieślniczy charakter, jest alfajor na bazie skrobi kukurydzianej wypełniony dulce de leche. Pamiętaj jednak, że nadzienie może różnić się od pigwy lub niektórych rodzajów dżemu z owoców sezonowych. Jeśli jesteś poza Argentyną, możesz wypełnić je arekipą, która jest podobna do dulce de leche, lub zrobić ciasto z czekolady i innych składników.

Dlaczego argentyńskie alfajores są tak popularne?

Różnorodność smaków i konsystencji, takich jak ta oferowana przez markę Havanna alfajores, pokazuje delikatność tego deseru i znaczenie, jakie ma on ogólnie dla Argentyńczyków i Latynosów. Nie da się odmówić zjedzenia choćby jednego w przekąsce ani uspokoić pragnienia zjedzenia czegoś wyjątkowego. Są popularne, ponieważ są po prostu pyszne.

Zamów alfajores