Wszystko o yerba mate

Co to jest yerba mate? – kompletny przewodnik czyli wszystko co musisz wiedzieć

yerba mate sklad un mate

Yerba mate to tradycyjny napój popularny szczególnie w krajach Ameryki Południowej, takich jak Argentyna, Brazylia i Paragwaj. Jest to napar przygotowany z suszonych liści ostrokrzewu paragwajskiego, który zawiera wiele korzystnych dla zdrowia składników, takich jak kofeina, polifenole i witaminy. Yerba mate ma silne właściwości pobudzające, poprawiając koncentrację i wydajność umysłową. Ponadto, działa korzystnie na układ trawienny i odpornościowy.

Tradycyjnie yerba mate spożywana jest z wykorzystaniem specjalnej trzcinki do picia zwaną bombillą, a napar podaje się z dodatkiem gorącej wody. Napój ten odgrywa istotną rolę w kulturze tych regionów, często spożywany w towarzystwie oraz podczas różnych ceremonii i spotkań. Jego smak jest charakterystyczny, lekko gorzki, co sprawia, że yerba mate jest uwielbiana przez wielu miłośników na całym świecie. 

Yerba Mate — przewodnik — co warto wiedzieć?

Yerba mate… Zauważyliście, że coraz więcej osób w Waszym otoczeniu kultywuje picie yerba mate? Koledzy, współpracownicy, ale również celebryci, czy znani sportowcy. Ten specyficzny napój zdobywa sobie coraz większą rzeszę zwolenników. Zastanawiacie się, skąd taka popularność? Jakie właściwości ma yerba mate? Słusznie! Popularność yerby nie wzięła się znikąd. A coraz większa społeczność zwolenników jej picia nie może się mylić. Jest bowiem wiele korzyści z picia yerba mate dla organizmu człowieka.

Napar z liści ostrokrzewu, czyli popularna yerba mate, jest znany od stuleci. Moda na jego picie w Europie jest stosunkowo młoda. Dopiero niedawno zaczęto dostrzegać korzyści z picia yerba mate. Stała się powszechna i łatwo dostępna. Analogicznie jak wszelkie akcesoria do picia yerby. Można je kupić w wielu sklepach, zwłaszcza internetowych. Warto zatem dowiedzieć się, jakie jest działanie yerba mate.

W tym wpisie przybliżamy podstawy, które z pewnością Was zainteresują. Co to jest yerba mateskąd pochodzi i jak przygotować ją w tradycyjny sposób? Tego dowiesz się z lektury. Poznasz też kilka ciekawostek związanych z kulturą picia yerby.

Co to jest yerba mate? 

Yerba mate to napar bogaty w naturalną kofeinę. Przyrządzany jest z wysuszonych liści Świętego Drzewa (Ilex Paraguariensis). Rośnie ono wyłącznie w Ameryce Południowej. Yerba mate uważa się za napój narodowy w Argentynie, Paragwaju oraz Urugwaju. Wierzcie lub nie, ale pije się jej tam więcej niż czystej wody.

Co to jest Yerba Mate?

Od setek lat miejscowa ludność pije suszone liście mate zalane gorącą wodą. Nieustannie korzysta w ten sposób z jej właściwości zdrowotnych. Napar yerba mate zawiera duże ilości kofeinyantyoksydantów i witamin. To najlepszy i zdrowy napój pobudzający w ciągu dnia.

Skąd pochodzi yerba mate?

Ostrokrzew paragwajski to roślina rosnąca wyłącznie w tropikalnych lasach deszczowych. Pokrywają one tereny północno-wschodniej Argentyny, Paragwaju oraz południowej Brazylii. Drzewo wymaga szczególnych warunków do uprawy. Jednym z nich jest klimat podzwrotnikowy o dużej wilgotności powietrza. Innym czynnikiem jest rodzaj gleby, na której rośnie ostrokrzew paragwajski. W regionach Argentyny, zwłaszcza prowincji Misiones, gleba ma intensywnie czerwony kolor. Wynika to z wysokiego poziomu zawartej w niej żelaza. Dlatego też region Misiones nazywany jest „Tierra Colorada”, czyli Czerwoną Krainą.

Yerba Mate co to

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z naszej wycieczki. To dokumentacja z Ruta de la yerba mate (Szlak yerba mate). Zobacz charakterystyczny kolor gleby, na jakiej rośnie ostrokrzew paragwajski. Poznaj proces produkcji yerba mate!

Teraz kilka ciekawostek odnośnie do yerba mate. W Urugwaju notuje się największe jej spożycie w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Nie uprawia się tam jednak ostrokrzewu paragwajskiego! Produkty oznaczane jako urugwajskie pochodzą z Brazylii. To mylące dla osób zaczynających przygodę z yerba mate. Charakterystyczne przecież dla Urugwajczyków jest, że zawsze mają przy sobie naczynko (mate) i termos.

W krajach pochodzenia yerba mate, ludzie piją ją częściej niż kawę, czy czarną herbatę. Wybiera się ją nie tylko jako napój energetyzujący i pobudzający. Ma przede wszystkim znaczenie towarzyskie. Spacerując po ulicach Buenos Aires czy Montevideo można zobaczyć ludzi pijących yerba mate. Wielu dzieli się nią z przyjaciółmi. To zupełnie normalne. Dla nas, Europejczyków, zdecydowanie egzotyczny. Na końcu artykułu znajdziesz rozdział o ronda del mate. To towarzyski aspekt picia yerby.

Korzyści wynikające z picia yerba mate 

Już wiecie, co to jest yerba mate? Cieszymy się, że mogliśmy zaspokoić Waszą ciekawość. Nadal pewnie zastanawiacie się, po co pije się napar z yerba mate? Musicie wiedzieć, że ma on wiele zdrowotnych właściwości.

Yerba mate ma właściwości pobudzające. Najczęściej przywoływanym efektem to właśnie zwiększone skupienie i koncentracja. Efekt ten pochodzi z zawartej w yerbie mateiny – inaczej nazwanej kofeiny. Napój mate działa pobudzająco nie tylko na umysł, ale też na ciało. Wiele osób rezygnuje z energetyków na rzecz yerba mate, jako napoju przed treningiem. Nawiasem mówiąc, wiele napojów energetycznych zawiera ekstrakt z yerba mate. Inną korzyścią zdrowotną yerba mate jest wysoka zawartość polifenoli – antyoksydantów. Powstrzymują one szkodliwe działanie wolnych rodników. W praktyce oznacza to, że napar z yerba mate, spowalnia procesy starzenia organizmu.

Żyzna gleba, na której rośnie ostrokrzew paragwajski, dostarcza jej wielu witamin i minerałów. Są one niezbędne dla zdrowia człowieka. Przyspieszają ponadto metabolizm. To świetnie wpływa na utratę wagi. Utrata wagi może być efektem ubocznym picia naparu yerba mate. Ma ona bowiem działanie moczopędne. Zmniejsza też łaknienie. Właściwości odchudzające yerba mate znane są nie od dziś.

Susz Yerba Mate

Co znajduje się w Yerba Mate? – skład

Susz yerba mate zawiera 3 składniki: listki, łodygi i pył. Wszystkie pozyskiwane są z rośliny Ilex paraguariensis. Połączenie każdej z nich daje to, co nazywamy mieszanką yerba mate. Każdy producent tworzy własną, według trzymanej w tajemnicy formuły. To sprawia, że susz yerba mate każdego producenta jest produktem unikatowym. Proporcje dobierane są z dużą starannością. Odpowiednia ilość liści i patyczków ma wpływ na smak. Reguluje się w ten sposób moc yerba mate. Receptury pozwalają utworzyć gorzką lub łagodniejszą wersję suszu.

Na produkt końcowy duży wpływ ma pora roku, w której zbierane są liście. Yerba zbierana w miesiącach letnich ma nieco wyższą zawartość kofeiny i intensywniejszy smak. Obecnie istnieje ponad 130 rodzajów yerba mate. Wciąż jednak pojawiają się nowe. Dostępne są mieszanki aromatyzowaneyerba z dodatkami owoców czy ziół. Sprawia to, że może ona smakować jak zwykła herbata ziołowa.

Co to Yerba Mate?

Jak smakuje yerba mate?

Smak yerba mate jest bardzo charakterystyczny. Nim jednak przystąpimy do jego opisu, warto poznać proces jej produkcji. Smak zależy bowiem właśnie od niego. Ostrokrzew paragwajski jest odpowiednio przygotowywany przed zapakowaniem.

Istnieją dwa główne sposoby produkcji suszu yerba mate, które wpływają na jego smak. Pierwszym etapem jest mielenie surowych liści. Każdy producent otrzymuje od rolników (yerbateros) zerwane liście i tnie je według własnej specyfikacji. Im grubiej cięte są liście, tym łagodniejszy smak naparu z yerba mate.

Równie istotna jest druga część procesu. To dojrzewanie i suszenie już pociętych liści mieszanki yerba mate. Na tym etapie pojawiają się różnice pomiędzy dwoma znanymi w Ameryce Południowej naparami. Brazylijską erva mate (chimarrao) i tradycyjną yerba mate. Brazylijska yerba mate nie jest suszona. Zachowuje naturalny jasnozielony kolor. Jej smak przypomina świeżo zmieloną trawę. Inaczej jest z yerbą. Susz produkowany w Argentynie bądź Paragwaju, jest sezonowany przez kilka miesięcy. Yerba mate nabiera w ten sposób bardziej wytrawnego smaku z gorzkimi nutami.

Yerba mate miesza się z dodatkami, by nieco złagodzić jej ziołowy smak. W Ameryce Południowej popularna jest mieszanka z pomarańczą. Dodaje świeżości i naturalnej słodyczy, której brakuje w tradycyjnym suszu yerby. I tu dla Was fajna wskazówka! Owocowa yerba mate świetnie nadaje się do Terere – wersji zalewanej zimną wodą. Istnieje również wiele odmian yerba mate z dodatkiem ziół. Znajdziesz w nich takie składniki jak mięta, polej, rumianek i wiele innych. To połączenie korzyści płynących z yerba mate oraz zdrowotnych właściwości ziół. Testowanie mieszanek yerba mate sprawia dużo radości. To zasługa dużej ich różnorodności. Gwarantuje to brak rutyny w piciu yerby przez kilka lat.

Jak smakuje yerba mate?

Kto może pić yerba mate?

Napar z yerba mate to napój, który może pić każdy. Dodatkowo sprzyja ona osobom odchudzającym się. Yerba to świetny dodatek do diety ketobezglutenowej i wegańskiej. To w 100% naturalny napój. Jest świetną alternatywą dla kawy czy zielonej herbaty. Ze względu na zawartość mateiny, konsumenci wybierają yerba matę, by poczuć pozytywne pobudzenie. Podnosi ona poziom energii i pomaga się skupić. Jest idealna w sytuacjach wymagających wzmożonej koncentracji. Cieszy się też dużą popularnością wśród sportowców. Niekiedy szukają oni dodatkowej przewagi w trakcie treningu. Jest to napój popularny także w firmach. Wspomaga koncentrację w trakcie pracy przy ważnych projektach.

W wielu regionach yerba uważana jest za napój narodowy. Duża część społeczeństwa pije ją codziennie. Nie ma przy tym żadnych ograniczeń jej spożycia. Należy jednak pamiętać o skutkach ubocznych picia yerba mate. Najczęściej jest to przedawkowanie kofeiny.

Przekonaj się, co to jest yerba mate i czy to napój odpowiedni dla Ciebie!

yerba co to

Jak przyrządzić yerba mate?

Wiecie już, jak powstaje yerba i jakie są jej właściwości. A chcecie wiedzieć, jak poprawnie przyrządzić yerba mate? To proste! Poniżej wyjaśniamy krok po kroku, jak przygotować najlepszy napar z yerba mate.

Przygotowanie yerba mate w tradycyjny sposób wymaga kilku akcesoriów. To odpowiednie naczynko (matera), rurka (bombilla), ciepła woda i najważniejsze – napar yerba mate. Stosując się do poniższego przepisu, z pewnością stworzysz świetny napój. Jak zatem przyrządzić napar yerba mate?

  1. Wsyp yerbę do naczynka – ok. 3/4 pojemności;
  2. Przykryj naczynie dłonią, obrócić, a następnie przechylić naczynie tak, aby powstał kopczyk (45 stopni);
  3. Zalej ciepłą wodą, aby namoczyć listki, następnie włóż bombillę;
  4. Dolej gorącej wody (75-80 stopni). Pamiętaj, by nie nie był to wrzątek!
  5. Teraz można zacząć pić najlepszą yerbę;
  6. Po wypiciu można wrócić do kroku pierwszego.
Jak przyrządzić yerba mate

Ronda del Mate – Kultura picia Yerba Mate

Yerba mate w Ameryce Południowej jest czymś więcej niż zwykłym napojem. Jest uważana za napój towarzyski. To pretekst do spotkania lub wyjścia. Słyszy się, jak Argentyńczycy mówią: chodźmy na mate. Oznacza to chęć do spotkania się i wspólnego spędzenia czasu. Picie yerba mate kultywuje się poprzez „ronda del mate”. Jedna osoba, zwana Cebador, jest odpowiedzialna za przygotowanie napoju. Przekazuje go dalej, tak aby każdy mógł się napić. Cebador to bardzo ważna funkcja. To osoba, która ma dużą wiedzę, co to jest i jak przyrządzić yerba mate. Nadzoruje jej przekazywanie. Dba jednocześnie o to, żeby yerba zachowała smak i odpowiednią temperaturę. Bycie nazwanym doskonałym Cebadorem to wielki zaszczyt dla Argentyńczyka.

Mamy nadzieję, że zaciekawiliśmy was kulturą yerba mate. My ją kochamy! Wierzymy, że dowiedzieliście się czegoś nowego na jej temat. Dajcie znać w sekcji komentarzy, co myślicie! Praktykujecie „ronda del mate”?

Liczymy na to, że z tego artykułu dowiedzieliście się, co to jest yerba mate. Że poznaliście jej właściwości, także zdrowotne. Wiecie też, jak przyrządza się najlepszą yerba matę. Potrzebujecie do tego kilku akcesoriów. Najważniejszy jest jednak sam susz. Pamiętajcie, że w naszym sklepie możecie kupić wszystkie rodzaje yerba mate oraz niezbędne akcesoria. To idealne miejsce do rozpoczęcia przygody z tym wyjątkowym napojem.

Ronda del mate

Przeczytaj także