Menu
Blog

Grzyby atakujące yerba mate

Pierwszy raz grzyb został zarejestrowany w 2010 roku na yerba mate w rejonie Misiones. Grzyb Strzępniczek pasożytniczy (Rhizoctonia solani), który oprócz yerby może atakować również uprawy herbaty. Grzyb może powodować straty w plonach, a niestety nie ma jeszcze zatwierdzonych produktów chemicznych zaleca się wycinanie dotkniętych tych grzybem gałęzi i usunięcie, aby nie zagrażały pozostałym krzewom.

Pierwsze objawy po zainfekowaniu przez grzyba to suche gałęzie i narośl na liściach. Jak wyjaśnia Delia Dummel szef laboratorium ochrony roślin INTA „Jest to choroba, która w ostatnich latach nie miała dużej częstotliwości w środkowym i południowym Misiones, ale jest zauważalna bardziej na północy prowincji.” Dodaje „Wierzymy, że powtórne pojawienie się (grzyba) musiało mieć sprzyjające warunki środowiskowe. Dni z wysoką temperaturą i wilgotnością względną większą niż 85% oraz słabe dbanie o rośliny”.

Sama infekcja rozpoczyna się w środkowej części rośliny i tam obserwuje się białą grzybnie, która przenosi się w kierunku wierzchołka gałęzi. Liscie pokrywają się od spodu czymś na wzór filcu. Mogą spowodować śmierć rośliny w ciągu dwóch lat.

Mamy nadzieje, że grzyb nie zagrozi tegorocznym uprawom w żaden znaczący sposób, chociaż szacuje się już, że dotknięte rośliny znajdują się na ok. 3 000 hektarów. Jeśli zostaną prawidłowo skontrolowane straty będą mniejsze, jeśli nie mogą wynieść w tych rejonach do 30%.