Menu
Blog

Jak Przyrządzić Yerba Mate?

jak przygotować yerba mate

Aby cieszyć się w pełni wyśmienitym smakiem yerba mate nie potrzebujesz specjalnych umiejętności, wystarczy tylko trochę Twojej uwagi.

Jedną z najważniejszych rzeczy, jaką powinieneś znać i stosować przed zrobieniem yerby, jest przygotowanie wody w temperaturze ok. 70– 80 stopni. Zbyt gorąca woda, a szczególnie wrzątek, zabije wiele wartości odżywczych w roślinie jak i zmniejszy ilość kofeiny, więc pobudzenie również nie będzie tak dobre jak w przypadku zastosowania wspomnianej temperatury z przedziału 70–80 stopni. Oczywiście jeśli temperatura będzie trochę niższa lub wyższa smak może ulegać zmianie, ale pamiętaj o unikaniu wrzątku. Jeśli jesteś początkującym celuj w temperaturę ok. 65–70. Wtedy susz będzie trochę mniej cierpki niż w przypadku zalania wodą o temperaturze 80 stopni. Po produkty zapraszamy do naszej kategorii yerba mate.

Chcielibyśmy przedstawić sposób, który sami stosujemy, Mamy na myśli część zespołu, która jest w Argentynie oraz część obecną w Polsce. Yerbę pijemy od lat i chcielibyśmy Ci pokazać sprawdzony sposób na przyrządzenie tego pysznego naparu.

Potrzebne są nam:

  • yerba mate 
  • bombilla (rurka do filtrowania)
  • tykwa (naczynie/matero)

 

Dodatkowo:

  • czajnik
  • termos
  • łyżka (nabierka do suszu).

 

W przypadku gdy posiadasz tykwę, potrzebne jest przeprowadzenie tzw. curado, które przygotowuje naczynie do użytku. Tykwa ma w środku miąższ, którego trzeba się pozbyć przed pierwszym użyciem. Dowiesz się tego wszystkiego z osobnego wpisu dotyczącego tylko curado. Jeśli korzystasz z innego naczynia, np. ceramicznego, wystarczy je wyparzyć przed pierwszym użyciem. Tak samo postępujemy z bombillą.

Krok 1 w przygotowaniu Yerba Mate - poczatek

przygotowanie yerba mate krok 1

Nasyp susz do matero. W jakiej ilości? Trudno powiedzieć. Przyjmuje się, że prawidłowa ilość suszu to ¾ lub ½ naczynia. Początkującym zalecamy jednak ostrożność, ponieważ nie każdemu yerba mate smakuje od razu. Można zacząć od kilku płaskich łyżek stołowych.

Krok  2

przygotowanie potrzasanie matero un-mate

przygotowanie potrzasanie matero 2 un-mate

Przykryj dłonią otwór matero tak, abyś mógł swobodnie je przechylić do góry nogami lub na bok i energicznie potrząsaj przez kilka sekund. Zabieg ten ma na celu wyciągniecie pyłu i patyczków z głębi suszu. Po co? Otóż część pyłu, która pozostanie na górze, nie będzie filtrowała się razem z wodą i nie będzie nam wpadać do buzi, jeśli mamy słabiej filtrującą bombillę.

Krok  3

przygotowanie pochylone matero un-mate

Teraz postaraj się przekręcić matero tak, żeby nie było w pionie, ale lekko na boku. Spójrz na zdjęcie. Możesz ten krok pominąć i wyprostować matero, naszym zdaniem będzie lepiej jak go nie ominiesz. 

Krok  4

przygotowywanie zalewanie

W ten sposób powstało nam coś na wzór górki z yerbą na jednej ściance i pusta przestrzeń po przeciwnej stronie. Teraz pora, abyś przygotował wodę o odpowiedniej temperaturze (ok. 70– 80 stopni). Następnie w wolną przestrzeń nalej przygotowaną wodę tak, abyś zmoczył większość suszu, ale zostawił suchą górkę. 

Krok  5 

Potrzymaj matero zalane w ten sposób przez chwilę, po czym postaw je do pionu lub zostaw w tej pozycji.

Krok 6 - ostatni

przygotowanie ustnik un-mate

przygotowanie wbijanie bombilli

przygotowanie zalewanie z rurka un-mate

przygotowanie zalana yerba un-mate

Teraz nie pozostaje nic innego, abyś wbił bombillę w wolną przestrzeń – tam, gdzie była wlewana woda. Jeśli jeszcze susz nie wciągnął wlanej wody, możesz zatkać kciukiem ustnik i wbić w dno bombillę. W ten sposób w trakcie wkładania nie powinno nam zaciągnąć paproszków i przytkać bombilli.

To by było na tyle, smacznego! Pamiętaj, że tak przygotowaną yerbę możesz zalewać kilka/kilkanaście razy, aż do wypłukania smaku. Najlepiej jest robić kolejne zalania w niewielkim odstępie czasowym. Im mate dłużej stoi z wodą, tym jej smak jest bardziej cierpki. My zazwyczaj przelewamy termos w ciągu godziny… lub trzech :)

W kilku przedstawionych przez nas prostych krokach zrobisz dobrą mate. Jeśli nie ufasz możliwościom swojej bombilli koniecznie zalej susz przed włożeniem rurki. Zmoczone fusy pęcznieją i zbijają się razem z pyłem, co ułatwia bombilli filtrowanie.

Według uznania możesz stosować dodatki wrzucając je do wody lub do suszu. Może to być limonka, cytryna, zioła... ogólnie – co lubisz.

Czy termos jest konieczny? Naszym zdaniem bardzo się przydaje. Po przygotowaniu wody do odpowiedniej temperatury wystarczy, że zalejesz susz, a później tylko dolewasz wodę  z termosu do matero, bez utraty temperatury i ciągłego wstawania i chodzenia po wodę. Jest to po prostu wygodne. Oczywiście możesz też przygotować yerbę w inny sposób, np. za pomocą french pressa. Testuj i ciesz się smakiem yerba mate. Pamiętaj również o opróżnieniu naczynia z tykwy po skończonym piciu. Nie jest wskazane zostawianie suszu na noc, ponieważ tykwa pod wpływem wilgoci może pleśnieć.