Menu
Blog

Międzynarodowa nagroda za badania nad wpływem yerba mate na kości

Międzynarodowa nagroda dla Lucasa Bruna, naukowca badającego wpływ yerba mate na kości w swoim laboratorium Biologii Kości na Wydziale Nauk Medycznych Narodowego Uniwersytetu w Rosario i to tam odkrył pierwsze korzystne rezultaty działania yerba mate na kości.

Naukowiec wraz ze swoim zespołem otrzymał "2018 ASBMR Rising Star" przyznawane przez American Society for Bone and Mineral Research (ASBMR). Nagroda jest przyznawana, co roku trzem badaczom ze Stanów Zjednoczonych i dwóm z pozostałych części świata. 

Przyznana nagroda pozwoli naukowcowi wraz z jego zespołem rozwijać projekt, aby wskazać pozytywne skutki spożycia yerba mate na strukturę kości u ludzi. W 2015 r. Lucas Brun wraz z zespołem opublikował badanie, którego celem była kompleksowa ocena wpływu yerba mate na kości. W tym celu przeprowadzili badania eksperymentalne uzyskując ciekawe wyniki, otóż gęstość mineralna kości i liczba beleczek w kości były większe u zwierząt doświadczalnych, które otrzymywały. W 2016 r. naukowiec po wcześniejszym otrzymaniu grantów na badania, przedstawił swoje wyniki na kongresie ASBMR w Denver.

Ten projekt naukowy tak jak i inne skupiające się wokół badań nad yerbą jest dla Argentyny bardzo istotny, ponieważ jest to jeden z krajów, w których yerba mate jest tak powszechnie konsumowana, o czym zapewne wiecie.

W ramach projektu grupa badaczy podawała zwierzętom doświadczalnym yerba mate przygotowaną w warunkach podobnych do tych stosowanych podczas picia przez ludzi. „Następnie oceniliśmy gęstość mineralną kości, morfologię kości, ilość kości beleczkowej. Nie tylko chcieliśmy wiedzieć ile wapnia znajduje się w kości, ale również poznać parametry funkcjonalne kości i jakość. Liczba beleczek w kości była wyższa u zwierząt przyjmujących napar z yerba mate.” – Wyjaśnił naukowiec. Dodaje także, że „oprócz kofeiny yerba zawiera polifenole, które są składnikami o pozytywnym wpływie na kości.”