Menu
Blog

Paragwaj – kradzieże na plantacjach

Dziś, w ramach ciekawostki, krótki wpis o kradzieżach na plantacji yerba mate w paragwajskim regionie Itapua.

Złodzieje weszli na farmę pod osłoną nocy i ukradli ok. 2000 kg świeżych liści yerba mate. Prawdopodobnie zrobiło to kilka osób, ponieważ w tak krótkim czasie bardzo trudno o tak dużą kradzież. Ponoć podobne sytuacje miały już miejsce, lecz czasem nie są zgłaszane.
Według zebranych informacji przestępcy wkraczają na najbardziej oddalone tereny od gospodarstw. Korzystając ze światła księżyca zbierają liście yerba mate.

Producenci poważnie się wystraszyli. Mówiło się również, że istnieje zorganizowana grupa, która musiała mieć logistykę do takiego działania. Trudno jednak ocenić czy osoba, która skupiła liście jest świadoma ich pochodzenia.

Po jednym z takich zdarzeń część producentów postanowiła uruchomić patrole swoich plantacji, aby zapobiegać podobnym kradzieżom…

Jak poinformował jeden z okradzionych rolników, złodzieje dokonują wycinki maczetami i wyrządzają przy tym ogromne uszkodzenia roślin, o które na plantacjach się dba i poświęca się im dużo uwagi.

Przypadki związane z kradzieżami i niszczeniem plonów znamy także z własnego kraju. Nie da się ukryć, że jest to czasem ogromna strata dla rolnika.