Menu
Blog

Brazylia ma pierwszego producenta yerba mate ze 100% energią odnawialną

Brazylijski rodzinny producent Erva Mate Gheno stał się pierwszym w tym kraju przedsiębiorstwem wykorzystującym w firmie 100% energię odnawialną z nowozamontowanych paneli fotowoltaicznych.

Zainstalowano 62 panele z możliwością rozbudowy o kolejne 22. Moc, jaką generują, to 16,43 kWp, co w całości zaspokaja obecne potrzeby firmy, która poza tradycyjną formą wykorzystania energii (oświetlenie) wykorzystuje także 36 silników na liniach produkcyjnych.

Według informacji udostępnionych przez firmę, dotychczasowe rachunki za energię elektryczną w okolicach 2000–2500 zł spadły do 500 zł. Koszt instalacji powinien się zwrócić w ciągu 5 lat, a nadwyżka energii będzie wysyłana do elektrowni.

„Nie myślimy o redukcji kosztów, ale raczej o usprawnieniu całego procesu, ponieważ mieścimy się w sąsiedztwie rezerwatu leśnego. Szukamy sposobu, aby generować na niego jak najmniejszy wpływ” – mówi dyrektor Erva Mate Gheno, Gilnei Gheno. Dodaje także, że panele zainstalowane przed firmą są wizytówką i powodem do dumy.

Dla firmy, poza oszczędnością wynikającą z takiego systemu oraz ochroną środowiska, jest to także duży wyróżnik w branży. Owa instalacja przy 80 000 do 100 000 kg już przetworzonej yerba mate w ciągu 25 lat pomoże uniknąć emisji 308,185 kg CO2 do atmosfery.

Firma zajmuje się yerba mate od 1978 r., jednakże industrializacja przedsiębiorstwa nastąpiła dopiero w 2006 r. Poza produkcją własnej yerba mate, zajmują się także skupem zielonych liści i przetwarzaniem ich. Jest to jedno z kilkunastu przedsiębiorstw współpracujących z dużą brazylijską marką herbacianą – Matte Leão, która jest obecnie prowadzona przez firmę Coca Cola Brasil.