Menu
Blog

Sadzonki Yerba Mate rosnące 30% szybciej?

Czyż ten tytuł nie brzmi wyśmienicie? W naturalny sposób można uzyskać roślinę rosnącą 30% szybciej i dającą plony do 50% większe. Przynajmniej takie efekty uzyskano w grupie kontrolnej naukowców z Wydziału Exact na Uniwersytecie Narodowym w Misiones.

Oczywiście projekt naukowy dotyczy Ilex Paraguariensis. Według opracowań naukowców nawadnianie sadzonek yerba mate rodzimymi bakteriami może nie tylko pomóc w dalszym wzroście, ale również zapobiegać chorobom roślin. Projekt wystartował na Uniwersytecie w 2010 roku pod kierunkiem mgr Móniki Otegui. W grupie kontrolnej, gdzie stosowano zabieg z podlewaniem rośliny określoną grupą bakterii zauważono wzrost liści i całej rośliny aż o 30%, co miałoby dawać plony do 50% większe. W trakcie siedmioletnich prac szef rozwoju projektu Margarita Laczeski informuje również o 50% wzroście chlorofilu w roślinie, co świadczy m. in. o zmianach w metabolizmie rośliny. Siedmioletnie badania pozwoliły opracować taki bio nawóz, który jest bezpieczny dla rośliny i nie zanieczyszcza powietrza.

Laczeski spośród innych właściwości zwraca uwagę, że zastosowane bakterie wyśmienicie wiążą azot i rozpuszczają fosforany, które wytwarzają substancje sideróforos odpowiedzialną za żelazo i hormony wzrostu w roślinie. Pierwszy etap prac przebiegał w warunkach laboratoryjnych, gdzie wyselekcjonowano i analizowano mikroorganizmy, które będą odpowiednie dla dalszych działań. Następnym etapem będą próby w terenie.

Członkowie zespołu naukowego: dr Pedro Zapata, dr Laura Villalba, mgr Mónica Otegui, dr Margarita Laczeski, dr Fermin Gortari, dr Lorena Castrillo, dr Gustavo Bich, dr Adriana Alvarenga, bioq. Andrea Onetto, lic. Ana Clara López, lic. Julieta Cortese, Gisela Mallozzi.

Produkty yerba mate znajdziesz w naszym sklepie.