Menu
Blog

Yerba Mate a susza

Wspominaliśmy wiele razy na naszym blogu o tym, na jakie problemy natykają się producenci ostrokrzewu paragwajskiego, nie tylko zmiany pogodowe, ale także szkodniki. Ostatnie lata to wzmożone zainteresowanie naukowców rośliną yerba mate, dzięki nim ciągle poznajemy jej tajemnice.

Aż 14 lat badań było potrzebnych, aby zebrać bezprecedensowe informację na temat mechanizmów biochemicznych i fizjologicznych odmiany ostrokrzewu paragwajskiego, które wyjaśniają sposób, w jaki roślina nabywa większa odporność na suszę.

Wyniki badań zostały opisane w czasopiśmie „Planta” wydawnictwa Springer. Znaczenie uzyskanych wyników jest bardzo ważne dla poprawy produktywności rośliny. Ze specjalnie wybranych odmian yerba mate poszukiwano cechy odpowiedzialnej za zużycie wody przez roślinę. Jak mówi dr Pedro Sansberro, badacz z CONICET: Wykorzystanie wody w yerba mate koreluje ze spadkiem liści, kiedy roślina się odwadnia, szczególnie w odmianach, które słabiej zarządzają swoimi zasobami wody, pierwsza rzeczą, która robi roślina jest zrzucanie liści w celu zmniejszenia odwodnienia. W ten sposób producent ponosi straty w produkcji.

Badacz również wyjasnia, że jak każda żywa istota roślina ta ma swoje „mechanizmy obronne”, które mogą być aktywowane w ramach interakcji ze środowiskiem. „ W przypadku suszy zaczyna się proces odwodnienia. W tym kontekście, pierwsza część, która się o tym dowiaduje jest korzeń, który dzięki sygnałom biochemicznym oddziałuje z liśćmi, aby zamykały aparaty szparkowe (mikropory na spodzie liści gdzie następuje wymiana gazowa 
 z otoczeniem), aby zmniejszyć utratę wody.

Yerba mate ma kilka sposobów ochrony przed suszą, m.in. wydawanie mniejszej ilości wody co opisano w pracy. Następnie niewielka inwestycja rośliny w celu odwrócenia sytuacji, o czym za chwilę. Choć jeszcze nie potwierdzono, roślina na poziomie komórkowym zawiera związki będące „cukrami”, które działają tak jakby były solami. Uwalniając komórki, związki te sprawiają, że udaje się zatrzymać niewielką ilość wody. W ten sposób błony komórkowe nie tracą swoich funkcji, inaczej roślina by umarła. Ten mechanizm nazywa się dostosowaniem osmotycznym. Jednocześnie w tej fazie roślina inwestuje swoją energie we wzrost korzeni w celu poszukiwania wody.

Ostatnią linią obrony w obliczu suszy jest ochrona aparatu fotosyntetycznego znajdującego się w liściach. Zapewnia szybkie przywrócenie produkcji węglowodanów, które są niezbędne do stymulowania wzrostu, czyli do produkcji liści po przejściu suszy.

Badanie rozpoczęło się od określenia profilu produkcyjnego genotypów w yerba mate zaszczepionych w Las Marias w Corrientes. Poprzez różne poziomy badań rośliny i ich genów naukowcy odnoszą się do zmian fizjologicznych, które pozwalają uzyskać konkretne odpowiedzi i wysnuć daleko idące wnioski.

Bardzo lubimy tego typu informacje, ciągle czekamy na nowości dotyczące yerba mate. 
W wolnej chwili zapraszamy Was do naszego sklepu z yerbą w celu uzupełnienia zapasów tej magicznej rośliny.