Ciekawostki, Yerba mate a zdrowie

Yerba Mate vs Matcha: Który wybrać?

yerba mate vs matcha

Yerba mate i matcha to naturalne napoje, które narodziły się w określonych kulturach. Ich smak i zalety sprawiły, że zostały zaakceptowane przez inne kraje, do tego stopnia, że są uważane za typowe napoje w tych społecznościach. W nich są konsumowane w ogromnej ilości i cieszą się sławą, mitami i legendami, które uzasadniają zarówno źródło ich korzyści, jak i rytuał, który towarzyszy im za każdym razem, gdy są spożywane.

Jeśli zmieniasz swoje nawyki i chcesz zastąpić kawę zdrowym napojem, tutaj porozmawiamy o korzyściach i różnicach między dwoma popularnymi na świecie napojami. Naszą intencją jest, abyś wiedziała, kiedy wybrać między herbatą yerba mate, a herbatą matcha i wybierała tę, która zapewnia największe korzyści, biorąc pod uwagę koncentrację składników odżywczych. Odważ się dowiedzieć, która herbata yerba mate czy matcha jest najlepsza, dla zdrowia i zdrowej zabawy z przyjaciółmi.

Jaka jest różnica między herbatą yerba mate a herbatą matcha?

Jeśli zastanawiasz się nad różnicami między Yerba Mate a matchą, oba napoje są zdrowe i oferują niepowtarzalny smak i doznania zarówno tym, którzy piją je tradycyjnie, jak i tym, którzy są nimi zainteresowani. Mimo to zielona herbata matcha i Yerba Mate zachowują wyraźne różnice dzięki swojemu pochodzeniu i zaletom, które plasują je wśród ulubionych napojów na rynku.

Herbata Matcha to drobny proszek otrzymywany z liści chińskiej rośliny, która przybyła do Japonii i stała się bardzo popularna w japońskiej kulturze, do tego stopnia, że stała się częścią tradycyjnych ceremonii parzenia herbaty. Wysoka koncentracja chlorofilu nadała jej ciemnozielony kolor, a dobra pielęgnacja roślin i przetwarzanie herbaty nadały jej warzywny smak o łagodnej słodyczy, przyjemny i świeży dla podniebienia ekspertów i początkujących.

matcha herbata vs yerba mate

Yerba mate to napar z suszonych liści i gałązek ostrokrzewu z argentyńskiej, paragwajskiej i brazylijskiej rośliny Ilex Paraguariensis. Cieszy się dużą popularnością na całym świecie, a szczególnie w Ameryce Południowej. Jej fani uważają ją za pyszną ze względu na dziwny wędzony i drzewny smak, a także przypisywanie jej piciu specjalnego rytuału: pije się ją w tykwie z metalową słomką oraz w towarzystwie przyjaciół i rodziny.

yerba mate kontra matcha

Zalety yerba mate i herbaty matcha

Oba napoje mają wspólne korzyści dla naszego zdrowia. Codzienna filiżanka herbaty yerba mate lub herbaty matcha pomoże spowolnić przedwczesne starzenie się skóry, uzyskać większą koncentrację i jasność umysłu, zapobiec przewlekłym chorobom zwyrodnieniowym, takim jak cukrzyca, oraz schudnąć dzięki temu, że przyspieszają przemianę materii, spalają tłuszczu, zwiększają efektywność ćwiczeń i pomagają zachować aktywność.

Jednak proporcja takich korzyści różni się w tych napojach w zależności od stężenia niektórych przeciwutleniaczy, witamin, minerałów i innych właściwości roślinnych, które są zdrowe dla utrzymania naszego organizmu. Poniżej przedstawiamy szczegółową tabelę różnic w zakresie korzystnych właściwości między obydwoma napojami, dla jaśniejszego i bardziej wiarygodnego odczytania ich korzyści.

Yerba MateMatcha
PrzeciwutleniaczeObfite w przeciwutleniacze, z wartością ORAC 6000 jednostek. Głównym przeciwutleniaczem jest kwas chlorogenowy.Z różnorodnymi przeciwutleniaczami i wartością ORAC 1300 jednostek. Głównym przeciwutleniaczem jest galusan epigallokatechiny lub EGCG.
KofeinaWedług badań zawiera od 80-85 mg kofeiny na 8 uncji.Matcha zawiera 70-75 mg kofeiny na uncję, czyli więcej niż filiżanka zielonej herbaty.
L-teaninaNie zawieraZawiera ten aminokwas, który wraz z kofeiną zwiększa sprawność poznawczą i redukuje stres.
Niezbędne witaminy i minerałyZawiera ksantyny, polifenole, saponiny, witaminy B i C, potas, magnez i cynk.Wśród minerałów i witamin, które zawiera, jest witamina C, cynk i potas.
KatechinyNie zawieraZawiera ten przeciwutleniacz, który jest idealny do zapobiegania nowotworom.
NiskokalorycznePomaga schudnąć, zwiększa wydatkowanie energii i sprzyja uczuciu sytości.Idealny do kontroli wagi dzięki obfitości EGCG.

Yerba mate a herbata matcha: którą wybrać?

Wiedza, kiedy wybrać yerba mate lub herbatę matcha, może być trudna ze względu na podobne zalety. Jednym ze sposobów pokierowania może być to, że korzyści z pierwszego mogą być bardziej skuteczne niż drugiego, ponieważ stopień koncentracji jest większy. Teraz, jeśli chcesz skorzystać z przeciwnowotworowych właściwości matchy, gdzie jest większa koncentracja, możesz zdecydować się na picie tej odmiany zielonej herbaty o pewnym ziemistym smaku.

Również tym, którzy są przyzwyczajeni do picia herbaty, polecamy spróbować herbaty matcha. My jednak zdecydowaliśmy się na yerba mate, dzięki wysokiej zawartości kofeiny, przeciwutleniaczy, minerałów i witamin, które sprawiają, że jest to bardzo korzystny i kompletny napój. Zwalczają również choroby przewlekłe i mogą być równie skuteczne jak właściwości herbaty matcha.

herbata yerba mate vs matcha

Wniosek

Jeśli w symbolicznej wojnie pomiędzy herbatą yerba mate a herbatą matcha trudno Ci określić, która z nich jest najlepsza, zalecamy zapoznanie się z naszą tabelą korzyści, w której szczegółowo opisano składniki odżywcze każdej z nich i ich korzystne konsekwencje dla naszego ciała i ducha. Być może ostatnie spojrzenie przekonuje Cię o aktualności i wygodzie picia yerba mate. Teraz, jeśli masz już sprawę jasno i dopiero chcesz ją kupić, odwiedź nasz sklep z yerba mate, aby nabyć najlepszą.