Menu
Blog

Jak pić Yerba Mate, ten wspaniały i coraz popularniejszy Napar?

jak pić yerba mate

Jest to jedno z wielu pytań osób rozpoczynających przygodę z yerba mate. Z pozoru bardzo błahe, jednak warto poznać kilka produktów ze sklepu Un Mate, które ułatwią przygodę i pozwolą wyrobić sobie o yerba mate opinie.

Jak pić yerba mate, jaka jest cena, czy potrzebuje do tego kubek i specjalną słomkę, a może cały zestaw do yerba mate?

Picie yerba mate to bardzo prosta sprawa. Jedną z najważniejszych rzeczy, do której trzeba się stosować, to odpowiednia temperatura wody: w granicach 70–80 C, może być nieznacznie mniej.

Warto też wiedzieć, że yerba mate można pić na zimno w formie terere i są do tego przygotowane specjalne mieszanki smakowe, jak słodkie Pipore Terere Listo czy yerby z Paragwaju, gdzie jest to niezmiernie popularny sposób konsumpcji yerba mate.

Zestaw yerba mate nie jest wymagany, jednak jeśli pragniecie zaopatrzyć się w cały komplet polecamy zajrzeć do kategorii zestawy w naszym sklepie. Znajdziecie tam działy dla początkujących, zaawansowanych, ekskluzywne zestawy, dla dwojga, wszystko, czego yerbowa dusza zapragnie, nie tylko na start.

Kubek do yerba mate to inaczej matero, są to najczęściej naczynia wykonane z tykwy, materiałów szklanych i metalowych, również z drzewa palo santo i algarrobo. W skład zestawu yerba mate powinna też wchodzić bombilla, czyli słomka, przez którą pije się napar. Ma ona na celu cedzić napar od fusów. Jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy na pełny zestaw do yerba mate i interesuje nas niższa cena, wystarczy bombilla i zwykły kubek lub szklanka. Najlepiej będzie, jeśli pierwszą bombillę kupisz ze stali nierdzewnej, np. model Cuchara INOX. Świetnie filtruje, a materiał zapewnia długą żywotność.

Stworzyliśmy specjalną kategorię matera, aby ułatwić Wam poszukiwania ulubionego naczynia, ponieważ mamy ich bardzo dużo, jak wspomniane wcześniej tradycyjne tykwy, ale także nowoczesne wykonane, w rozmaity sposób. Warto zwrócić uwagę na naczynia do yerby szklane i ceramiczne, jeśli chcemy w łatwy sposób je czyścić i nie obawiać się ewentualnych zaniedbań z regularnym wyrzucaniem fusów. Jest to bardzo istotne np. jeśli mamy naczynia z tykwy – jeśli opróżniamy je z fusów regularnie po piciu i mają czas, aby wyschnąć, to super, jednak pozostawianie tykwy w ciągłej wilgoci może doprowadzić do zapleśnienia. 

Wracając do początkowego wątku jak pić yerba mate, chcemy uzupełnić wasze informacje nie tylko o temperaturę, ale też ilość zasypywanego suszu. Najlepiej zaczynać od małych ilości, czasem w zależności od wybranej yerby smak może się okazać zbyt intensywny lub zbyt słaby. Wtedy trzeba sypać i próbować dopasować ilość do siebie. W przypadku dużych naczyń, połowa lub ¾ naczynia  to może być za dużo na początek. 

Jak parzyć yerba mate?

Staraj się nie przekraczać temperatury wody 70–80 C, jednak odrobinę wyższa lub niższa nie jest dużym odstępstwem. Dużo też zależeć będzie od Twoich upodobań. Złap swój kubek do yerba mate i próbuj różnych sposobów. Nie zapominaj także o możliwości, jaką jest przygotowanie yerba mate na zimno, co nazywamy terere. Polecamy kategorię yerba mate wg Kraju, a następnie wybranie Paragwaju lub Argentyny i sięgnięcie np. po Sinceridad Naranja, Pajarito Hierbas, Pipore Naranja, Ruvicha Pantanal, ewentualnie kliknijcie yerba mate smakowe. Jest to duże urozmaicenie i świetne orzeźwienie, z którego regularnie korzystamy w czasie upałów, ale wiemy, że są też fani takiego sposobu cały rok.

Instrukcja jak przyrządzić Yerba mate krok po kroku.

Yerba mate opinie ma różne, jednak aby ułatwić wybór, każdy nasz produkt posiada opis, wraz z subiektywną oceną pobudzenia i składem danej paczki. Jeśli nadal masz mętlik w głowie pomimo naszych opisów, napisz do nas, a postaramy się pomóc. Nie zapominaj też o takich działach w sklepie jak promocje, które my również lubimy, słodycze, które pochodzą np. z Argentyny i nie są dostępne w regularnej sprzedaży w naszym kraju.

W przypadku trafienia tutaj w celu zakupów na prezent i braku pewności, co wybrać, warto zainteresować się specjalnie przygotowanym na tę okazję działem o nazwie karty podarunkowe. Taka karta podarunkowa na yerba mate jest idealnym prezentem, jeśli nie mamy czasu zapoznać się z produktami lub jeśli nie wiemy co najbardziej lubi osoba, którą chcemy obdarować. W ten sposób sama wybierze to, na co ma ochotę.