Menu
Blog

Picie yerba mate a cukrzyca?

Nie pijesz jeszcze yerba mate? To być może masz kolejny powód, aby zacząć. Wyniki dwuletniego badania argentyńskich naukowców mówią, ze im wyższe spożycie yerby tym mniejsze szanse na zachorowanie na cukrzyce typu 2, która według lekarzy dotyczy głównie złego trybu życia i otyłości.

Zespół badaczy podczas trwania badania, które trwało 26 miesięcy i wzięło w nim udział 2615 dorosłych w wieku od 35 do 74 lat, ustalił, że osoby przyjmujące ok. pół litra yerba mate (550 ml) dziennie mieli zmniejszone ryzyko zachorowania na cukrzyce niż osoby pijące nie więcej niż 100 ml lub w ogóle.

Wyniki te zostały utrzymane nawet po uwzględnieniu innych czynników chorobotwórczych, które mogłyby wpłynąć na wyniki badań m.in. wiek, płeć, stosowanie cukru podczas zalewania, historia choroby, masa ciała, otyłość brzuszna, siedzący tryb życia czy spożycie alkoholu oraz palenie.

Żaden z uczestników nie chorował na cukrzyce przystępując do badania. Każdy z badanych musiał odpowiedzieć na pytania zawarte w kwestionariuszu w tym udzielić informacji o nawykach żywieniowych, spożyciu herbaty i innych naparów. Wykonano także badanie krwi na początku badania oraz na końcu. Wszystko zgodnie ze szczegółami badania prowadzonego przez Natalie Elorriaga, badaczkę pracującą w instytucie Skuteczności Klinicznej i Opieki Zdrowotnej (IECS).

73% uczestników piło yerba mate codziennie, a mniej niż 15 preferowało wersję cocido (saszetki) i również spożywało je codziennie.

Jak twierdzi badaczka, jest to zachęcający wynik, jednakże jest to projekt z badaniem obserwacyjnym, tzn. że nie dowodzi bezpośredniego związku między piciem naparu a pojawieniem się lub rakiem choroby.

„Aby wykazać, że spożywanie yerba mate jest przyczyną zmniejszenia się częstotliwości występowania cukrzycy, wymagany jest inny rodzaj badań, takich jak badanie kliniczne” mówi Elorriaga.

W badaniu wzięli również udział naukowcy Vilma Irazola, kardiolog i dyrektor Departamentu Badań Chorób Przewlekłych IECS; Rosana Poggio, kardiolog i magister w zakresie skuteczności klinicznej, i Laura Gutiérrez, absolwentka statystyki.