Menu
Blog

Yerba Mate z ziołami, czy warto?

Yerba mate z ziołami, każdy z fanów yerby prędzej lub później trafia na ziołowe mieszanki. Jest ich bardzo dużo, jedne są z olejkami ziołowymi, inne z samym aromatem, a jeszcze inne mają suszone zioła w składzie. W naszym sklepie z yerba mate nie brakuje yerb ziołowych, po które często sięgacie.

Kultura dodawania ziół do yerba mate jest mocno widoczna w Paragwaju gdzie charakterystyczne jest spożywanie naparu wraz z leczniczymi ziołami, też przemysł yerba mate jest mocno rozwinięty wokół ziół. Powszechnym jest zakup ziół na ulicy na stoiskach, gdzie najczęściej sprzedawczynie od razu przygotują nam nasze zioła w moździerzu i możemy je wrzucić prosto do termosu. Takich stoisk jest bardzo dużo, znajomość ziół i ich właściwości jest powszechnie znana wśród Pań sprzedających o nazwie yuyeros. Wystarczy wskazać dokuczającą nam dolegliwość lub powiedzieć, jakich działań oczekujemy np. poniesienie libido, a w mig otrzymamy odpowiedni pęk ziół świeżych lub suszonych do własnego przygotowania

Zatem zioła w przygotowaniu yerba mate przynoszą dla wielu korzyści nie tylko smakowe, ale także pomocnicze na różne mniej lub bardziej powszechne dolegliwości np. gastrologiczne czy rozkurczowe. Ciekawostką jest, iż Chile w 2014 zakazało wwozu do kraju yerba mate z dodatkami, ponieważ były sprzedawane, jako produkt leczniczy.

Zioła w yerba mate w postaci już gotowych mieszanek, gdzie nie musimy nic dodawać są dostępne nie tylko w Paragwaju, ale również pozostałych krajach zajmujących się produkcją czy przetwarzaniem yerba mate jak Argentyna, Brazylia i Urugwaj. W każdym z tych krajów spotkamy yerba mate z ziołami. Najpopularniejszym dodatkiem jest mięta pod postacią kilku odmian, często spotykane jest również boldo, rumianek, żeń-szeń, cedron, katuava, burrito 
 i jeszcze wiele wiele innych bardziej lub mniej znanych ziół. Wykorzystywane są również zioła niedostępne w danym kraju, wtedy specjalnie producenci sprowadzają je do kraju, tworząc często coś smacznego.

Wiele osób sięga po yerby ziołowe głównie przez ich nietypowy smak, który wraz z yerbą potrafi mocno orzeźwić a i przygotowanie takiego produktu, jako terere, czyli yerba mate na zimno daje ciekawe doznania smakowe i nawet poczatkujący doceniają taki nietypowy mix. Również bardzo często yerba z dodatkami jest łagodniejsza w smaku lub lekko przykrywa smak samej yerby.

Naszym zdaniem warto korzystać z ciekawych połączeń yerba mate i ziół, czy to dla uzyskania lepszego smaku, skorzystania z właściwości dodatków czy po prostu, aby smak był inny niż w wydaniu klasycznej yerby. Warto również korzystać z własnych ziół i dodawać je do wody lub suszu. 

Możecie także sięgnąć po gotowe mieszanki marek Ruvicha, która ma trzy różne ziołowe wersje, a każda jest równie dobra na zimno jak i na ciepło. Playadito Hierbas, która jest bardzo smaczna na ciepło i niezbyt goryczkowa. Aguantadora Hierbas zawierająca ok. 10% ziół. Także marki urugwajskie, gdzie zioła są bardzo dobrze skomponowane. Jest tego bardzo dużo i zachęcamy Was do zaglądania w sekcje „smakowe” w dziale yerba mate na sklepie Un-Mate. Znajdziecie tam również yerba mate z owocowymi dodatkami.